اخبار

رئیس انجمن صنفی جایگاه‌داران CNG و صنایع وابسته : سهمیه‌بندی بنزین، مصرف CNG را ۲۰ درصد افزایش داد

دادرس درباره تغییرات مصرف CNG در کشور پس از سهمیه‌بندی بنزین گفت: در ۱۵ روز پس از سهمیه‌بندی مصرف CNG در کشور حدود ۲۰ درصد افزایش یافته است.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا، اردشیر دادرس رئیس انجمن صنفی جایگاه‌داران  و صنایع وابسته گفت: CNGدر ۱۵ روز اول بعد از سهمیه‌بندی بنزین حدودا ۲۰ درصد افزایش مصرف CNG در کشور داشتیم و شاهد استقبال بیشتری در جایگاه‌های CNG بودیم. در ۱۵ روز دوم که سهمیه‌های بنزین خودروها تمام می‌شود نیز باید دوباره میزان افزایش مصرف CNG را بسنجیم تا رقم دقیق‌تری به دست آوریم. البته رقم افزایش مصرف CNG در طول ۳ ماه به طور دقیق مشخص می‌شود و قطعا رقم مصرف بیشتر نیز خواهد شد.

وی گفت: قبل از سهمیه بندی بنزین، مصرف CNG روزانه حدود ۱۹ میلیون متر مکعب بوده و الان به حدود ۲۳  میلیون متر مکعب رسیده است. امیدواریم مصرف CNG به همین صورت رو به رشد باشد تا بتواند جایگزین بنزین شود و سبد سوخت مصرفی خودروها را متنوع‌تر کند. برای این کار نیاز به بسته حمایتی توسط دولت است که انجمن صنفی جایگاه‌داران CNG پیشنهادش را به دولت و مجلس داد.

دادرس با اشاره به اقدامات لازم برای توسعه صنعت CNG گفت: برای توسعه صنعت CNG‌ لازم است دولت کارت سوخت اعتباری برای مصرف گاز ایجاد کند و در اختیار ناوگان حمل و نقل و تاکسی‌های دوگانه‌سوز قرار دهد. همچنین باید سوبسیدهایی برای جایگاه‌های CNG در نظر بگیرند که افزایش میزان مصرف را پوشش دهند.

*با توسعه صنعت CNG روزانه ۱۰ میلیون لیتر در مصرف بنزین صرفه‌جویی می‌شود

رئیس انجمن صنفی جایگاه‌داران CNG و صنایع وابسته درباره مصوبه جدید شورای اقتصاد درباره دوگانه سوز کردن خودروها گفت: درنظرگرفتن بسته‌های حمایتی برای دوگانه‌سوز کردن خودروها یکی از اولویت‌ها است که دولت باید در راستای آن اقدامات لازم را انجام دهد. با این اقدام میتوان تعداد خودروهای دوگانه‌سوز را به بالای ۶ میلیون خودرو رساند.

وی ادامه داد: در صورتی که طبق مصوبه شورای اقتصاد ۶۵۰۰ میلیارد تومان برای دوگانه‌سوز کردن ۱,۴ میلیون خودرو‌های عمومی اختصاص یابد، میزان مصرف سی‌ان‌جی روزانه ۱۰ میلیون متر مکعب افزایش می‌یابد که به تبع آن ۱۰ میلیون لیتر کاهش مصرف بنزین خواهیم داشت. میتوانیم این ۱۰ میلیون لیتر بنزین را صادر کنیم و ارزآوری داشته باشیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: البته این حمایت‌ها نباید فقط در یک فاز متوقف شود و باید ادامه نیز این حمایت‌ها صورت بگیرد تا بتوانیم ظرف ۱۰ سال آینده به اهداف سند چشم انداز خودرو دوگانه سوز مبنی بر دوگانه‌سوز کردن ۱۱ میلیون خودرو در کشور برسیم. در این راستا باید بتوانیم حداقل ۳۵ الی ۴۹ درصد از سبد ناوگان حمل و نقل سوخت سبک کشور را سی‌ان‌جی‌سوز کنیم.

Search