اخبار

طبیعت جان میگیرد و ایرانیان جشن

چه پیوند مقدسی است، دوستی انسان با طبیعت و چه جاودانه است این پیوند

 ایرانیان و خانواده بزرگ صنعت CNG، فرا رسیدن سال نو مبارک

در سالهایی که سپری کردیم صنعت CNG فراز و نشیب های فراوانی را تجربه کرد. امید آن می رود تجربه های گذشته و سختیهای سپری شده، سنگ فرشهای خیابان سعادت و پیشرفتتان گردد.

امروز طلوع و چشم انداز صنعت CNG برای آینده جهان از هر زمان درخشانتر و کاربردی تر گردیده است. توسعه صنعت CNG در جهان همان مفهوم مقدس پیوند انسان و طبیعت است.

در سالی که گذراندیم نشست سران صادرکنندگان گاز را با تصمیمات ارزشمند اتخاذ شده تجربه کردیم، شاهد پیمان کنفرانس تغییرات اقلیمی بودیم، این نشانه ها پیام آور توسعه صنعت CNG در دو دهه آینده، در جهان خواهد بود.

پس باید از تجربه صد ساله صنعت نفت درسهای فراوان آموخته باشیم. پول گاز هر اندازه که باشد، حق توسعه است و استفاده از آن برای کالاها و خدمات مصرفی، تجاوز به حقوق همه نسل ها است.

امروز اگر از تمام توانمندی و دانش کشور استفاده نشود، برای توسعه صنعت CNG فرصتها منتظر نمی مانند.قطار توسعه و پیشرفت با خرد هوشیاران و زیرکان شتاب میگیرد و ما در تماشای آن حصرتها را در دل مرور میکنیم و خاطرات خام فروشی نفت را دوباره زنده میکنیم، تاریخ برای انسانهای منفعل همواره تکرار می شود.

وزارت نفت باید با همکاری و هماهنگی وزارت صنعت، معدن و تجارت و بخش خصوصی، اهداف صادرات را بر پایه فروش تکنولوژی و تولیدات داخلی طرح ریزی نماید، که دستیابی به این مهم نیاز به باور و همت دارد.

فردا بسیار دیر است، از همین امروز باید شروع کرد، تکرار تجربه خام فروشی نفت، خطایی نابخشودنی است که آیندگان بر پیشانی ما خواهند زد.

بلاشک زمان همدلی و هم افزایی، برای دستیابی به بازار کشورهای هدف فرا رسیده است. اکنون این هدف مشترک باید صنعتگران را در مسیر رشد و توسعه همگرا نماید.

قرارداد های گازی  باید بر پایه محصول و خدمات مهندسی منعقد گردد. تا دیگر نیاز نباشد برای رشد تولید وکاهش نرخ بیکاری، ثروت حاصل از فروش مواد خام را صرف یارانه تولید و هزینه های مخرب بیکاری کرد.

لذا تاکید میکنم مسئولیت سنگینی بر عهده وزارتخانه های نفت و صنعت، معدن و تجارت است. باید با بینشی جدید فضای کسب و کار و اقتصاد کلان را رسد کرد.دنیای امروز بر پایه خردورزی در حال توسعه و پویایی است نه تکنولوژی.

در دنیای به شدت متحولی زندگی می کنیم. چالشها و پیچیدگی هایی که در روابط و زندگی حرفه ای با آن رو به رو هستیم، چنان ابعاد وسیعی پیدا کرده اند که نظیرشان را تا به حال ندیده ایم، امروز همه چیز برای شدن در اختیار داریم (منابع عظیم گاز طبیعی، دانش مهندسی، دسترسی آسان و ...)

" هیچ چیز به اندازه نقشه ای که زمان اجرایش فرا رسیده قدرتمند نیست" (ویکتور هوگو)

حال در خصوص وضعیت داخلی صنعت CNG چالشی وجود دارد که جوابش در اختیار شما دوستان عزیز می باشد.

وقتی مجله ها و ویژه نامه هایی مرتبط با صنعت CNG را که در این چند سال اخیر به چاپ رسیده مطالعه می کنیم، با نکات جالب و تامل برانگیزی مواجه می شویم، با توجه به اذعان همه کارشناسان و متخصصین این بخش به عارضه های مشترک، هنوز هیچ یک از این موانع رفع نشده است. جالبتر از این موضوع تبلیغاتی است که روی جلد این مجله ها در آن زمان به چاپ رسیده بود، این است که امروز آنها شرکتهای موفق و سرآمدی شده اند ولی صنعت CNG تضعیف شده است. عدم بهره وری اکنون کاملا مشهود است.

حال چند سوال را به طور واضح مطرح می نماییم:

سوال 1 – چرا با توجه به اذعان همه متخصصین و مسئولین به اهمیت و توسعه صنعت CNG نتایج مطلوب نیست؟ و چشم اندازی برای آینده این صنعت بطور شفاف وجود ندارد؟

سوال 2 – چگونه می توان برای "چرا" مطرح شده راهکار عملی تهیه نمود؟

سوال 3 – نقش هریک از ما برای رشد و توسعه صنعت CNG کشور چیست؟

 

یادی از جمله مشهور "از خود نپرسید کشورتان چه کاری باید برای شما انجام دهد، همواره از خود بپرسیم ما چه خدمتی می توانیم برای کشورمان انجام دهیم" خالی از لطف نیست.

بدون شک  یکی از چالش مشهود فعلی صنعت CNG مشکلات و معضلات و عدم ساماندهی ساختار خودروهای گازسوز اعم از خدمات، تولید و توسعه خودورهای گازسوز است که مانع از بهره وری این صنعت شده است.

پس یکی از اهدافی که در سال پیش رو باید به طور منسجم به آن پرداخته شود، رفع موانع توسعه خودروهای گازسوز است.

این هشدار را با تامل بخوانیم

"از سال 2014 میلادی تا کنون تعداد دو میلیون خودرو گازسوز وارد ناوگان حمل و نقل جهان شده ولی سهم ایران حدود یکصد هزار خودرو می باشد"

این یک اخطار بزرگ است برای کشوری که بزرگترین منابع گازی جهان را در اختیار دارد و هزاران میلیارد دلار سرمایه گذاری در این بخش انجام داده است.

با تمام احترام و مشاهده تلاش صادقانه همه واحدهای و ستادها باید اعتراف نمود.

این نتایج نشانگر بی تدبیری و نبود برنامه منسجم و مشخص برای توسعه این صنعت حیاتی است که توجه ویژه بخش خصوصی، دولتمردان و مجلس محترم را می طلبد.

اکنون مسئولیت وزارت صنعت، معدن وتجارت با تغییر نگرش بسیار سنگیتر از گذشته شده است و باید وزارت نفت و صنعت این حلقه مفقوده را با همت بخش خصوصی احیا نمایند.

 

با آرزوی سالی پر از موفقیت و سعادت برای خانواده بزرگ و شریف صنعت CNG کشور و ایرانیان عزیز و همه کشورها و مردمی که با زنده شدن طبیعت جشن می گیرند.

   علی محمودیان – عضو هیات مدیره

Search